Home Aktualności Węgry i Bułgaria nadal walczą z grypą ptaków
Węgry i Bułgaria nadal walczą z grypą ptaków

Węgry i Bułgaria nadal walczą z grypą ptaków

0
0

Kilka krajów unijnych poradziło już sobie z obecnością wirusa grypy ptaków, którego pierwsze przypadki odnotowano pod koniec 2019 roku. W Polsce ostatnie ognisko HPAI u drobiu potwierdzono 31 marca 2020 roku.

W sumie w naszym kraju zgłoszono 35 ognisk HPAI u drobiu, w tym trzy ogniska w roku 2019 a 32 w roku 2020. Nie oznacza to jednak, że ryzyko zakażenia HPAI w Europie zostało zahamowane. Nadal problem mają Węgrzy. Od początku stycznia do dnia 5 czerwca tego roku Węgry zgłosiły 273 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ciekawostką jest, że w styczniu zgłoszono tylko cztery ogniska, a następnie dopiero w okresie od 25 marca poziom zakażeń zaczął gwałtownie wzrastać. Ostatnie trzy ogniska stwierdzono na początku czerwca na obszarze komitatu Bács-Kiskun, w gospodarstwach utrzymujących: 6,3 tys. sztuk, 52,8 tys. i 80,0 tys. sztuk ptaków. Region ten należy do najbardziej poszkodowanych. Liczbę drobiu w gospodarstwach uznanych za zakażone oszacowano na nieco ponad 3,0 miliony sztuk.  Wydaje się jednak, że skala strat w pogłowiu drobiu może być znacznie wyższa,  z uwagi na podejmowane przez inspekcję weterynaryjną decyzje o uboju prewencyjnym. Taka praktyka jest działaniem ograniczającym  ryzyko dalszego rozprzestrzeniania wirusa, w szczególności na obszarach o dużym zagęszczeniu obiektów produkcyjnych. Według węgierskich służb weterynaryjnych jednym z powodów tak dynamicznego wzrostu zakażeń było naruszenie przez wielu producentów nakazu utrzymywania zwierząt w zamknięciu przez cały czas.

Wirus pojawił się ponownie również w Bułgarii. W dniu 4 czerwca zgłoszono dziewiąte ognisko w tym kraju, na fermie kur niosek utrzymującej 78,9 tys. ptaków, położonej w obwodzie Płowdiw. Od stycznia do czerwca tego roku Bułgaria zgłosiła w sumie 9 ognisk HPAI. Należy jednak zauważyć, że ostatni przypadek pojawił się z dużym opóźnieniem wobec poprzednich zakażeń, które notowano od lutego do połowy marca. Liczba ptaków we wszystkich zakażonych gospodarstwach to 257,6 tys. sztuk.

Źródło: https://kipdip.org.pl/

Facebook Comments