Home Artykuły WIOSNA W SADZIE, CZYLI CZAS NA SADZENIE DRZEW OWOCOWYCH
WIOSNA W SADZIE, CZYLI CZAS NA SADZENIE DRZEW OWOCOWYCH

WIOSNA W SADZIE, CZYLI CZAS NA SADZENIE DRZEW OWOCOWYCH

0
0

Sadzenie drzew owocowych jest zabiegiem stosunkowo prostym. Aby uzyskać pewność, że rośliny przyjmą się oraz będą zdrowo rosły, należy dowiedzieć się czym się kierować przy wyborze terminu sadzenia drzew owocowych. Zależy on bowiem od m.in.:

  • czynników fizjologicznych
  • czynników klimatycznych,
  • różnej mrozoodporności materiału szkółkarskiego.

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym okresem na przeprowadzenie sadzenia drzew owocowych są miesiące jesienne. Wtedy panują najbardziej korzystne warunki wilgotnościowe gleby, sprzyjające pozytywnemu przyjmowaniu się drzewek. Niemniej jednak, możliwym terminem sadzenia drzew owocowych, jak i krzewów, jest również wiosna. Czynnikiem decydującym o terminie posadzenia drzew jest forma w jakiej zostały dostarczone. Mogą to być kopane bezpośrednio z gruntu z tak zwanym gołym korzeniem lub sadzonki rosnące w pojemnikach. Drzewa z odkrytymi korzeniami sadzi się w okresie spoczynku, tj. wczesną wiosną (marzec-kwiecień) bądź jesienią (listopad). Tymczasem, drzewka owocowe sprzedawane w doniczkach można sadzić cały sezon od wiosny do jesieni. W tym względzie nie ma ograniczeń z wyjątkiem czasu, w którym ziemia jest zmarznięta i zwyczajnie niemożliwe jest wbicie szpadli w ziemię.

Wiosną przeprowadza się sadzenie drzewa owocowych wrażliwych na niskie temperatury zimą. Posadzone w miesiącach wiosennych będą miały dłuższy czas na przyjęcie się. W przypadku wiosennego terminu sadzenia młode, nieukorzenione, osłabione drzewko nie będzie narażone na przemarznięcie. Do gatunków, które lepiej posadzić wiosną należą między innymi:

  • brzoskwinie,
  • nektaryny,
  • morele,
  • czereśnie,

Po posadzeniu drzewka warto jest przyciąć mu mocno koronę. Zmniejsza to powierzchnię transpiracji i sprawia, że system korzeniowy nie jest zbyt mocno obciążony pobieraniem dużej ilości soli mineralnych oraz wody. Umożliwia to drzewku na spożytkowanie sił potrzebnych do regeneracji systemu korzeniowego w nowym miejscu. Co więcej, należy pamiętać, że w przypadku sadzenia drzewek owocowych wiosną niektóre nawozy trzeba zastosować już jesienią poprzedniego roku.

Decydując się na sadzenie drzew owocowych porą wiosenną, należy zdążyć, zanim rozpocznie się rozwój pąków, ponieważ istnieje dość duże ryzyko, że roślina uschnie. Sadzenie drzewek owocowych wiosną powinno odbywać się w czasie kiedy drzewka są jeszcze w stanie uśpienia, zanim na dobre rozpoczną wegetację po okresie zimowym. Dlatego okres do przeprowadzenia sadzenia wiosennego jest zwykle krótszy od okresu sadzenia jesiennego. Wyłącznie sadzonki drzewek owocowych przechowywanych w chłodni dają możliwość nieco późniejszego terminu sadzenia na wiosnę (przez zimne powietrze w chłodni następuje opóźnienie wegetacji roślin). Ponadto kluczowe jest, aby po posadzeniu roślin, dbać o ich systematyczne nawadnianie, gdyż wiosną gleba szybko się wysusza, a dodatkowo uszkodzony system korzeniowy może nie być w stanie pobrać z gleby dostatecznej ilości wody. Wiosenne sadzenie drzew owocowych jest zatem obarczone lekko większym ryzykiem ale jest dobrym pomysłem w przypadku gdy mają być sadzone gatunki wrażliwe na niskie temperatury.

Autor: Dr inż. Anna Wilkanowska

Facebook Comments