Home Aktualności Wizyta Ambasadora RPA

Wizyta Ambasadora RPA

0
0

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przyjął dziś ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Republiki Południowej Afryki w Polsce Simona Jabulani Ntombela.

Fot. Rozmowa ministra Sawickiego z ambasadorem RPA

Fot. Rozmowa ministra Sawickiego z ambasadorem RPA

Ambasador złożył listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta RP 24 marca 2015 r.

Podczas spotkania omawiano przede wszystkim kwestie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku południowoafrykańskiego, w tym zarówno problemy dotyczące finalizacji prowadzonych procedur (mięso drobiowe i wieprzowe), jak i możliwości poszerzenia polskiego asortymentu eksportowego. Omawiano również planowane wydarzenia dotyczące współpracy eksperckiej w zakresie rybołówstwa i rozwoju wsi. Minister M. Sawicki zaprosił szefa resortu rolnictwa RPA do złożenia wizyty w Polsce.

RPA jest największą gospodarką w Afryce i najważniejszym afrykańskim partnerem ekonomicznym Polski. Obroty handlowe Polski ogółem z RPA sięgają ok. 900 mln USD rocznie. Strona polska jest zainteresowana utrzymaniem tendencji wzrostowej eksportu artykułów rolno-spożywczych. W latach 2009-14 handel towarami rolno-żywnościowymi pomiędzy Polską a RPA był relatywnie niewielki, ale stopniowo się zwiększał. Dzięki dwukrotnemu wzrostowi wartości eksportu w 2014 r., przy niezmienionej wartości importu, saldo wymiany zagranicznej osiągnęło wartość dodatnią.

Źródło: MRiRW

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT