Home Artykuły Właściwe nawozy dolistne zatrzymują w glebie w sadach niezbędne pierwiastki
Właściwe nawozy dolistne zatrzymują w glebie w sadach niezbędne pierwiastki

Właściwe nawozy dolistne zatrzymują w glebie w sadach niezbędne pierwiastki

0
0

Andrzej Lucinowski  prowadzi 35 ha gospodarstwo sadownicze w Zawichoście w woj. Świętokrzyskim. Na 30 ha uprawia jabłonie, a na 5 ha  grusze. Wśród jabłoni dominują odmiany ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Gala Must’, ‘Gala Galaxy’, ‘Red Jonaprince’, ‘Ligol’, ‘Idared’ i ‘Šampion’ oraz ‘Elstar’, wszystkie na podkładce ‘M.9’. W sadzie gruszowym rosną ‘Konferencja’ na gruszy kaukaskiej oraz od 2013 r. Xenia® na ‘Pigwie S1’. Grusze posadzono w rozstawie 3,5 m x 1,2 m, a ich korony prowadzone są w formie świecznika, z pierwszym piętrem w kształcie tzw. stołu.

Wyprodukowane w gospodarstwie owoce przechowywane są we własnych chłodniach z KA o łącznej pojemności 800 ton oraz 1200 ton. W ubiegłym sezonie, tak jak i w poprzednich, jabłka przeznaczone do najpóźniejszej sprzedaży, czyli około 50% zebranych owoców, poddano działaniu preparatu SmartFresh. Jest to preparat służący do blokowania receptorów etylenu w komórkach roślin i spowalniania procesów dojrzewania owoców.

– Smartfresh odczuwalnie ograniczył straty podczas długiego przechowywania, odbiorcy moich jabłek są zadowoleni, co wynika z długo utrzymującej się wysokiej jakości owoców w obrocie. Jabłka sprzedaję są zazwyczaj od stycznia do połowy lipca. Natomiast gruszki (‘Konferencja’) ­– w styczniu i lutym.

W 2017 r., po mokrym sezonie 2016, wykonano szczegółowe analizy zasobności gleby i zgodnie z jej wynikami dobrano odpowiedni nawóz doglebowy dla sadu rolnika.

– W fazie mysiego ucha na przełomie kwietnia i maja 2018 r. w sadach jabłoniowych zastosowałem nawóz zawierający najważniejsze składniki pokarmowe mające wpływ na pobieranie i metabolizm azotu, jak również składniki organiczno- wapniowe znacząco ograniczające straty azotu nawozowego wynikające z ulatniania i wypłukiwania. Nawóz ten przyspiesza także uwalnianie azotu glebowego oraz stymuluje metabolizm azotu w roślinie w dawce 350 kg/ha, a 4 czerwca dodatkowo mam w planach zastosowanie tego samego środka w dawce 150 kg/ha.

W sezonie 2017 sadownik stosował program nawożenia dolistnego oparty na nawozach zawierających ekstrakty z brązowych alg morskich i kompleks Seactiv® (glicyna-betaina, IPA, aminokwasy), który wykazuje działanie biostymulujące. Oprócz tych nawozów, w poszczególnych fazach rozwojowych aplikował składniki w danym momencie niezbędne, w postaci nawozów jednoskładnikowych. W maju Andrzej Lucinowski wykonał zabiegi – 6 maja – nawóz zawierający azot (N), bor (B)(0,01%), cynk (Zn)(0,023%), mangan (Mn)(0,032%), miedź (Cu)(0,0075%) i pięciotlenek fosforu – (P2O5)(3%) w dawce 5,0 kg/ha, 11 maja – siarczan magnezu 5 kg/ha, 16 maja – saletra potasowa 5,0 kg/ha, 20 maja (po kwitnieniu) – nawóz mający w składzie fosfor, cynk i mangan w dawce 3,0 l/ha, wreszcie 26 maja – siarczan magnezu  w ilości 4,0 kg/ha. Na dzień 30 maja planuje podanie saletry potasowej w dawce 4,0 kg/ha, a 2 czerwca – siarczan magnezu także w dawce 4,0 kg/ha. W czerwcu sadownik planuje podanie saletry potasowej i wapniowej oraz siarczanu magnezu natomiast w lipcu i sierpniu będzie zasilał drzewka głównie saletrą wapniową.

W sezonie 2017 plony były zadowalające, podobnie jak i jakość owoców, a drzewa (jabłonie i grusze) w dobrej kondycji. W tym sezonie jak do tej pory pogoda sprzyja uzyskaniu dobrych plonów na jesieni.

Autor: Tomasz Kodłubański

Facebook Comments