Home Aktualności Wstrzymać kary za pozostawienie tzw. „niewłaściwego fragmentu nieskoszonego”

Wstrzymać kary za pozostawienie tzw. „niewłaściwego fragmentu nieskoszonego”

0
0

W związku z wnioskiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 września 2015 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wstrzymanie sankcjonowania rolników realizujących pakiet 3 Programu Rolnośrodowiskowego PROW 2007-2013 za pozostawienie tzw. „niewłaściwego fragmentu nieskoszonego”.

Wobec braku odpowiedzi Zarząd wystąpił ponownie 9 października 2015 r. oczekując szybkiej interwencji MRiRW i przekazując przykładowe odwołanie od decyzji ARiMR w tej sprawie.

Zdaniem samorządu rolniczego niedopuszczalne jest sankcjonowanie rolników, którzy realizowali zobowiązanie rolnośrodowskowe zgodnie z planem rolnośrodowiskowym, corocznie otrzymywali pozytywne decyzje ARiMR, w których nie znajdowały się uwagi o nieprawidłowym postępowaniu, nie było zaleceń odnośnie zmiany sposobu koszenia, w związku z czym byli przekonani, że realizują zobowiązanie prawidłowo.

Jeszcze raz wnioskujemy do Pana Ministra o przyjęcie takiej interpretacji przepisów, jaka była stosowania dotychczas i nie karanie rolników dotkliwymi sankcjami w wysokości 50% płatności kilka lat wstecz – czytamy w piśmie KRIR.

Przyjęcie odpowiedniej interpretacji zapisu rozporządzenia, zgodnej z dotychczasowym rozumieniem jej przez pracowników ARiMR oraz rolników i doradców, pozwoli uniknąć niepotrzebnych procedur odwoławczych do ARiMR, a przede wszystkim w trudnym czasie związanym ze skutkami suszy. Pozwoli uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych dla rolników.

Źródło: KRIR

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT