Home Artykuły Zakup maszyn używanych
Zakup maszyn używanych

Zakup maszyn używanych

0
0

Na rynku wtórnym maszyn rolniczych można znaleźć wszystko: od największych światowych marek do sprzętu lokalnych producentów krajowych, od ciągników poprzez kombajny po pługi i inne maszyny uprawowe. Giełdy używanych maszyn rolniczych to także szeroki zakres dostępnych cen. Jak zawsze w przypadku zakupu pojazdu z drugiej ręki, trzeba zwracać szczególną uwagę na jego stan i funkcjonowanie, ale z drugiej strony można trafić na prawdziwe perełki.

Zakup używanej maszyny

Portale specjalizujące się w sprzedaży maszyn używanych umożliwiają porównywanie sprzętu według najróżniejszych parametrów, by potencjalny kupujący nie pogubił się w gąszczu ofert i bez problemu znalazł to, czego mu potrzeba, ale to nie wszystko. Maszyna renomowanej marki zagranicznej może być kusząca, lecz z drugiej strony, decydując się na markę krajową, rolnik zapewni sobie łatwy dostęp do tańszych części zamiennych i ogólnie niższych kosztów ewentualnej naprawy. W każdym przypadku trzeba uważać, by pozornie zadbany pojazd nie przyniósł nowemu właścicielowi przykrych niespodzianek (np. tani ciągnik, który jednak wymaga kosztownej naprawy lub przeglądu). Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z charakterystyką modelu, którego szukamy, by móc sprawdzić, czy dany egzemplarz spełnia oczekiwania. Zarówno na etapie przeglądania ogłoszeń, jak i oględzin na żywo, szczegółowe pytania zadane sprzedającemu mogą nas zabezpieczyć przed nietrafionym wyborem. Stan techniczny maszyny najlepiej ocenić podczas jazdy, nie tylko po drodze, ale przede wszystkim w warunkach polowych. Warto przy tym skorzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego, jeśli sami nie jesteśmy pewni, czy nie umknie nam żaden szczegół. Niezbędne jest też dokładne zapoznanie się z historią dotychczasowego użytkowania sprzętu i jego dokumentami, oraz sprawdzenie, czy nie jest zarejestrowany jako skradziony ani objęty zastawem sądowym.

Czego potrzebuje gospodarstwo?

Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie, trzeba ustalić, jaka maszyna będzie właściwa dla danego gospodarstwa, by nie generować nadmiernych kosztów i dobrze uzupełniać się z posiadanym dotychczas sprzętem. Decydującym czynnikiem jest wielkość gospodarstwa i struktura produkcji. Małe (do 10 ha) i średnie (10-30 ha) gospodarstwa mają inne potrzeby, niż duże (pow. 30 ha). Np. na 50 ha wystarczą 3-4 ciągniki o mocy ok. 120 KM, przyczepy w zależności od potrzeb (w sytuacji idealnej – jedna przyczepa na każdy ciągnik), Wyposażenie w taki sprzęt jak ładowacze czołowe czy ładowarki samojezdne zależy zaś od tego, ile zwierząt trzeba obsłużyć. Podobnie jest z wozami asenizacyjnymi. Dobór niezbędnych maszyn uprawowych, rozsiewaczy nawozów, siewników, opryskiwaczy i maszyn zielonkowych zależy z kolei zarówno od powierzchni zasiewów lub łąk, szerokości roboczej maszyny, jak i liczby posiadanych ciągników. Oceniając opłacalność zakupu maszyn, należy też wziąć pod uwagę alternatywne możliwości ich wykorzystania, np. rozrzutnik obornika może też pełnić rolę zwykłej przyczepy, a siewnik – oprócz zboża wysiewać także poplony. Nie bez znaczenia jest także ukształtowanie terenu pola, gdyż nie każdy ciągnik poradzi sobie z dużymi spadkami w terenie pagórkowatym.

A co z kombajnami? Można spotkać opinie, że np. zakup tak kosztownej maszyny jak kombajn zbożowy opłaca się dopiero od ok. 70 ha. Dobór maszyn zależy jednak od znacznie większej liczby czynników, niż sama powierzchnia. Zdarza się, że nawet właściciele małych i średnich gospodarstw wolą mieć do dyspozycji własne maszyny i wynikające z nich poczucie niezależności, niż zwracać się do firm usługowych. Dodatkowym argumentem jest to, że sami mogą wówczas działać jako usługodawca, gdy własne żniwa mają już za sobą. Zakup dodatkowego wyposażenia do zbioru innego rodzaju upraw, np. stołu do rzepaku czy hedera do kukurydzy, zwiększy koszty, ale zarazem rozszerzy możliwości. Z drugiej strony, bywają też duże gospodarstwa, których właściciele nie życzą sobie obciążenia kosztami serwisu maszyn, preferując wynajem, mimo że im większa powierzchnia, tym szybciej inwestycja mogłaby się zwrócić.

Niezależnie od wszystkich wymienionych aspektów, rolnik planujący zakup maszyny, czy to nowej, czy używanej, musi wziąć pod uwagę, że prędzej czy później będzie potrzebował serwisu i części zamiennych. Najlepiej więc wybrać taką markę, w przypadku której dostęp do fachowców i części nie będzie utrudniony.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments