Home Artykuły Zaskakujący rekord zbioru kukurydzy
Zaskakujący rekord zbioru kukurydzy

Zaskakujący rekord zbioru kukurydzy

0
0

Rolnicy też lubią rywalizować i nie raz w mediach pojawiają się informacje o jakimś rekordowym osiągnięciu związanym z maszynami – czy to prędkości ciągnika, czy to zbiorów jakiejś rośliny uprawnej. Tym razem głównym bohaterem jest pewien amerykański producent kukurydzy i jego kombajn Claas Lexion 8600TT. Być może nie byłoby to tak zaskakujące, gdyby nie fakt, że poprzedni rekord należał do większej maszyny tej samej firmy.

Rekordowy omłot kukurydzy na ziarno miał miejsce w listopadzie zeszłego roku. Blake Johnson, właściciel gospodarstwa w okolicy Holdrege w Nebrasce, zaproponował lokalnemu dealerowi Claas próbę pobicia rekordu ustanowionego dwa lata wcześniej. Rekord z 2018 r. – 1379 ton ziarna w 10 godzin – należał do kombajnu Lexion 760TT, a więc większego, niż należący do Johnsona model 8600TT. Farmer był jednak przekonany o wysokiej wydajności swojego pojazdu i chciał go wypróbować w warunkach zbliżonych do poprzedniego rekordu.

Do dzieła przystąpiono 5 listopada 2020 r. Kombajnowi towarzyszyło sześć ciężarówek i trzy przyczepy przeładowcze. Ważenie zebranego plonu było zadaniem firmy CHS Elevator z pobliskiego Loomis. Przez pierwsze pięć godzin praca przebiegała bez przeszkód. Na początku szóstej godziny doszło jednak do awarii: zrywacz wbił się w tor instalacji nawadniającej, przez co trzeba było wymienić jeden kołpak, na co zeszło 15 minut. Godzinę później nastąpił kolejny drobny wypadek z torem zraszającym. Na szczęście druga przerwa w pracy okazała się ostatnią.

Po zważeniu całości zebranego ziarna było już jasne, że dwie usterki nie przeszkodziły w pobiciu rekordu. Claas Lexion 8600TT stanął na wysokości zadania: w ciągu 8 godzin udało mu się zebrać 1471 ton kukurydzy (ok. 184 tony na godzinę). Tymczasem dwa lata wcześniej Claas Lexion 760TT w czasie dłuższym o dwie godziny osiągnął niższy wynik, zbierając 1379 ton. Oznacza to, że rekord został pobity aż o 37%. Być może nawet sam pomysłodawca nie spodziewał się takiego wyniku…

Terra Trac to oznaczenie maszyn półgąsienicowych, w których przednie koła zastępuje podwozie gąsienicowe, zmniejszające ugniatanie gleby. Claas stosuje je w kombajnach Lexion, ciągnikach Axion i sieczkarniach samojezdnych Jaguar.

Autor: Jolanta Piaseczna

Facebook Comments