Home Aktualności Zboża na rynku krajowym i zagranicznym – wrzesień 2018
Zboża na rynku krajowym i zagranicznym – wrzesień 2018

Zboża na rynku krajowym i zagranicznym – wrzesień 2018

0
0

Niedobory wody zagrażają przyszłorocznym plonom ponieważ rolnicy w tych warunkach nie mogą prowadzić wysiewu zbóż.

Trudna sytuacja klimatyczna przekłada się zwiększony popyt na żyto konsumpcyjne szczególnie przy naszej zachodniej granicy. Niewielki koszt transportu za Odrę ułatwia wysyłkę towaru bezpośrednio do Niemiec. Producenci odstawiający zboże do skupu mogą liczyć na stawki są sięgające 720–730 zł/t netto. Bardzo dobrą cenę za żyto można uzyskać na Pomorzu i Kujawach.
Dobrą cenę można uzyskać za jęczmień konsumpcyjny. Na przykład, cena za to zboże to 755 zł/t netto w woj. zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim.
– W tym roku pszenica paszowa jest wyjątkowo dobrej jakości, co sprawia, że nie mogłem zakwalifikować większej części ziarna na paszę, ale do celów konsumpcyjnych. Robi tak wielu rolników i skutek jest taki, że pszenicy paszowej brakuje na rynku. Mamy też suszę na łąkach i musimy bardziej dokarmiać bydło. Duży popyt jest więc uzasadniony podobnie jak ceny – mówi Waldemar Kałczyński z woj. Śląskiego.

– Cena pszenicy paszowej i ziarna konsumpcyjnego nie zmieniają się od dłuższego czasu i są na prawie takim samym poziomie od 760 do 810 zł/t i jest to sytuacja jakiej nikt nie oczekiwał. Co prawda w różnych regionach naszego kraju te ceny są niższe nawet od 655 zł/t w woj. podkarpackim do 720 zł/t w woj. lubelskim, ale i tak ta różnica jest niewielka – dodaje Waldemar Kałczyński. Jednak jeśli popatrzy się na ceny innych zbóż paszowych, to przestaje to dziwić. W naszym województwie mamy 710 zł/t żyta oraz nawet 780 zł/t jęczmienia i są to bardzo dobre ceny.

Słabo płaci ciągle niedowartościowany owies, który osiąga maksymalnie 610 zł/t.

Firmy eksportujące wyczekują z dużym zainteresowaniem na nowe kontrakty, których realizacja ma się zacząć do połowy października – twierdzi Mirosław Sokalicki zajmujący się handlem zbożami. Trudno się dziwić bo zapotrzebowanie jest spore, co przekłada się na wysoką cenę. Na przykład, pszenżyto wyceniane jest maksymalnie na 785 zł/t, żyto można sprzedać powyżej 725 zł/t. Według szacunków rynkowych to zapotrzebowanie na dobrej jakości zboża powinno się utrzymać jeszcze dość długo.

W końcu września w krajach unijnych pszenicę konsumpcyjną sprzedawano średnio po 185 EUR/t, czyli o 2% mniej niż tydzień wcześniej. Cena pszenicy oscylowała wokół poziomu 1% mniej niż w sierpniu, ale o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Porównując cenę pszenicy w euro w kraju można stwierdzić, że była droższa o kilkanaście procent w Słowacji oraz w Czechach, ale była niższa niż za Odrą. Cena w Polsce była na poziomie 187 EUR/t.

Producenci za żyto konsumpcyjne w kraju otrzymywali 679 zł/t i było to o 5% więcej niż w połowie września oraz o 5% niż więcej niż w sierpniu. W porównaniu do roku 2017 żyto konsumpcyjne było o 22% droższe.

Jęczmień paszowy kosztował około 765 zł/t, co oznaczało o 0,3% mniej niż przed tygodniem. Jednak było to więcej o 5% niż w sierpniu i o 26% niż rok wcześniej.

W krajach unijnych za jęczmień paszowy nabywcy musieli zapłacić przeciętnie 183 – 185 EUR/t czyli o 3% mniej niż siedem dni wcześniej, co oznaczało poziom taki jak w sierpniu. Jednak zboże w roku 2018 jest droższe o 27%. W Polsce cena jęczmienia wyrażona w euro ukształtowała się na poziomie 179 EUR/t, czyli o 12% mniejszym niż w Niemczech, ale o 30% większym niż na Słowacji.

W końcu września 2018 r. w USA eksportowa cena pszenicy oscylowała w granicach 210-215 EUR/t, a pszenicy – 188 – 190 EUR/t, co oznaczało w obu przypadkach o 4% większej niż przed tygodniem. W tym czasie we nad Sekwaną pszenica konsumpcyjna kosztowała 206 EUR/t, czyli o 0,5% więcej niż kilka dni wcześniej, a w portach Odessy, Konstancy i Warny – mniej o 3% do 188 – 190 EUR/t.

Dla eksporterów ważna jest informacja, że jęczmień paszowy w takich portach jak Odessa czy Konstancy oraz Marsylia czy Brest w obrębie tygodnia uległa zmianie i zmniejszyła się o 1% do poziomu 202 – 204 EUR/t.

Autor:  Tomasz Kodłubański

 

Facebook Comments