Home Aktualności Zmiany w przepisach o płatnościach bezpośrednich

Zmiany w przepisach o płatnościach bezpośrednich

0
0

13 maja 2015 r. opublikowana została ustawa o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wparcia bezpośredniego.

 

Głównym celem ustawy jest wydłużenie w roku 2015 okresu składania wniosków o przyznanie wsparcia bezpośredniego (a tym samym również płatności obszarowych w ramach PROW) – do 15 czerwca. Jednocześnie zachowana zostaje zasada dodatkowych 25 dni kalendarzowych na złożenie wniosku z 1% potraceniem płatności za każdy dzień opóźnienia (do 10 lipca br.).

W związku z wydłużeniem terminu składania wniosków zmieniony został również ostateczny termin złożenia wniosku o uznanie za rolnika uczestniczącego w systemie dla małych gospodarstw lub oświadczenia o wystąpieniu w 2015 r. z tego systemu. Termin ten został ustalony na 10 lipca 2015 r., tj. na ostatni możliwy dzień złożenia wniosku po przesunięciu terminu.

Ustawa o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wparcia bezpośredniego wprowadza również zmianę dotyczącą okresów przetrzymywania zwierząt w przypadku ubiegania się o płatność do bydła, płatność do krów lub płatność do kóz.

Zgodnie z nowymi przepisami zadeklarowane we wniosku młode bydło, krowy lub kozy należy przetrzymywać przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o płatności. Zmienione przepisy w tym zakresie będą dotyczyć wszystkich rolników, także tych, którzy złożyli wnioski przed dniem wejścia w życie ustawy.

Źródło: MRiRW

 

Facebook Comments Box

LEAVE YOUR COMMENT