Home Artykuły Zysk z gospodarstwa ekologicznego — na co zwrócić uwagę, aby go osiągnąć?
Zysk z gospodarstwa ekologicznego — na co zwrócić uwagę, aby go osiągnąć?

Zysk z gospodarstwa ekologicznego — na co zwrócić uwagę, aby go osiągnąć?

0
0

Rolnictwo ekologiczne coraz szybciej się rozwija. Wielu rolników, którzy dopiero rozpoczynają swoja przygodę z tą formą zarządzania gospodarstwem zastanawia się, na co zwrócić uwagę, aby osiągnąć zyski. Jeżeli należysz do tej grupy, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym dzisiejszym wpisem. Opowiemy w nim, na co zwrócić szczególną uwagę, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty z produkcji ekologicznej.

 Jesteś jednym z rolników, który postawił na gospodarstwo ekologiczne, jednak podobnie jak inni zastanawiasz się nad jego likwidacją? Dziwi Cię fakt, że w innych krajach tego typu przetwórstwo i produkcja prężnie się rozwija? Chciałbyś wiedzieć, co robisz nie tak? Mając na uwadze, że brak odpowiedniej edukacji w zakresie rolnictwa ekologicznego, a także strach przed ewentualnymi stratami uniemożliwia rolnikom działanie, chcemy podpowiedzieć Ci, na co zwrócić uwagę, aby osiągnąć sukces.

Wielu rolników uważa, że inwestowanie w konwencjonalne rolnictwo oraz stosowanie nawozów daje szansę na uzyskanie większego przychodu, niż uprawy ekologiczne. Tymczasem okazuje się, że dobrze poczynione inwestycje w te drugie mogą przynieść znacznie większe zyski, niż te pierwsze. Wystarczy stosować się do kilku zasad.

Dobry plon ekologiczny a nawożenie

Jednym z głównych kosztów, jaki ponosi się w gospodarstwie ekologicznym, jest koszt zakupu ziarna. Wielu rolników, którzy prowadzą gospodarstwa konwencjonalne chcąc osiągnąć jak największe plony, stosuje nie tylko nawozy, ale także specjalne środki ochrony roślin. Dzięki tym pierwszym plony mają być większe, a dzięki drugim zabezpieczone przed szkodnikami. Czy jednak można mieć pewność, że stosując takie zabezpieczenia plon będzie większy? Okazuje się, że nie. Przykładem uprawy, która jest odporna na nawożenie jest gryka. Po zastosowaniu nawozu roślina rośnie, jednak plon nie zwiększa się. Jest to jeden z przykładów, który pokazuje, że gospodarstwo ekologiczne może okazać się lepszym rozwiązaniem. Okazuje się bowiem, że odchodzą w nim koszty nawożenia mineralnego, dzięki czemu nakłady na uprawy są znacznie mniejsze.

Istotne jest to, że dzięki technikom upraw ekologicznych, żyzność gleby znacznie się poprawia, dzięki czemu nie tylko można pozbyć się czyhających na uprawy zagrożeń, ale także na tyle poprawić jakość gleby, aby zebrać znacznie lepsze plony.

Uprawy ekologiczne oraz stosowanie płodozmianu i upraw poplonowych pozwala rolnikom pozbyć się dwutlenku węgla z powietrza. Jest on w postaci węgla organicznego wprowadzany ponownie do gleby, dzięki czemu ta staje się żyźniejsza. Aby tak się stało np. estońscy rolnicy stosują biodywersyfikację upraw. Dobrym pomysłem na użyźnienie gleby oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia szkodników, jest zasianie gryki. Z kolei chcąc zmniejszyć możliwość wystąpienia chorób roślin, warto na polu jako uprawę poplonową zasiać gorczycę. Po jej zaoraniu do do gleby powraca azot i inne istotne dla plonów minerały. Lucerna i koniczyna to rośliny, które nie tylko eliminują chwasty. Zabierają także mało substancji odżywczych z gleby, dzięki czemu są doskonałymi wsiewkami. Wspomniane rozwiązania to tylko niektóre z tych, jakie z pozytywnym skutkiem można zastosować w rolnictwie ekologicznym.

Czy niższy plon z rolnictwa ekologicznego oznacza mniejsze zyski?

Rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa konwencjonalne bardzo często powtarzają, że niższy plon oznacza niższe zyski. Czy aby na pewno? Przyglądając się gospodarstwom ekologicznym śmiało można powiedzieć, że nie zawsze tak jest.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich roślin można znacznie przyspieszyć wiele prac. Wspomniana lucerna czy koniczyna sprawiają, że w uprawach nie pojawiają się chwasty. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania oprysków, czy zatrudniania dodatkowych pracowników do plewienia. Rozwiązania te rodzą pierwsze oszczędności.

Kolejnym przykładem może być tutaj zbieranie plonów. Okazuje się, że kiedy są mniejsze, maksymalizuje się praca kombajnu, dzięki czemu koszty zbiorów są znacznie mniejsze, ponieważ maszyny mają większą moc przerobową.

Jak widać powyżej, mniejsze plony w gospodarstwie ekologicznym nie muszą oznaczać mniejszych zysków. Wręcz przeciwnie — te mogą okazać się znacznie większe, niż podczas prowadzenia gospodarstwa konwencjonalnego. Należy jednak skrupulatnie wszystko notować i dokładnie przyglądać się obu rodzajom upraw.

Autor: Aneta Wojtczak

Facebook Comments